ÇANAKKALE RUHU ILGIN'DA

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla Ilgın Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Ilgın Şehitliğindeki tören Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı’nın çelenk sunumu ile başladı.

Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende Jandarma Personel Teğmen Ahmet EVREN  tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı.

EVREN konuşmasında; “Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “eğer bayrak inecekse, eğer ezan dinecekse git de gelme oğul” diyebilen, vatan’ın her bir karış toprağını evladının canından üstün tutan anne ve babalarımızdır. Çanakkale Zaferi vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Türk ulusu bu zaferle arka arkaya gelen acı olayların etkisiyle özgüvenini yeniden kazanmıştır. Çanakkale zaferi ile birlikte Şehitler Günü olarak da kutlanan bu anlamlı zafer gününde şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

Konuşmanın ardından İlçe Müftü Vekili Uzman Vaiz Selman Konuk Şehitlerin ruhları için Kuran-ı Kerim okuyarak dua etti.

Kutlama programına Kaymakam Yücel GEMİCİ, Belediye Başkanı Mehmet KARAHAN, Karakol Komutanı Jandarma Yüzbaşı Hüsnü DURAN, Milli Eğitim Müdürü Mustafa KILINÇ, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Ilgın Şehitliğinde sona eren program Sahib Ata Termal Otel’de devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Ilgın Müftülüğü tarafından hazırlanan 4-6 yaş arası öğrenci gruplarının sunumuyla Çanakkale Zaferi ile ilgili gösteri, şiir dinletisi ve okul korosundan oluşan müzik dinletisi ile video gösterimi yapıldı.

Duygusal anların yaşandığı program ödül töreni ile sona erdi.

Program sonrası Sahib Ata Termal Otel’de Şehit Ailelerine ve yakınlarına yemek verildi.