ŞEHİR VE KÜLTÜR AKADEMİSİ’NDE YEMEK KÜLTÜRÜMÜZ TANITILDI

Şehir ve Kültür Akademisi etkinlikleri kapsamında 22 Ekim Pazar günü yapılan söyleşide ilçemizin yemek kültürü konuşuldu.

Ilgın’da Yemek Kültürü ve Markalaşma adlı sunumunu gerçekleştiren ünlü Şef Yunus Emre AKKOR ilçemizde ki farklı lezzetleri programına taşıdı. Bir gün öncesinde ilçe merkezi ve mahallelerinde misafir olduğu evlerde yöreye ait farklı lezzetleri tadarak sunumuna ekledi.

Ünlü Şef Yunus Emre AKKOR, ilçemiz tarihine ışık tutan Yalburt Yaylası’na giderek Hitit Su Anıtlarını ve Hitit Hamamı’nı gezdi. Yolu üzerinde olan Çobankaya Mahallesi’nde Emine Demir’in evine misafir oldu. Emine Hanımdan yöresel tatlar olan Hamur Topalağı, Et Topalağı, Tarhana, Çoban Dövüştüren yemeklerinin ve Karahelva tatlısının tarifi aldı. İkram edilen çay eşliğinde yemek kültürü üzerine mahalleliler ile uzun uzun sohbet etti. Sonrasında Orhaniye Mahallesi’ne giderek Alaaddin ASLAN Bey’e misafir oldu. Burada yine yöresel lezzetler olan Dızmana ve Kırma böreklerinin tarifini Alaaddin ASLAN’ın Eşi Bahriye ASLAN yaptı. Hatta tanıtmakla kalmadı, bu nefis lezzetleri hemen hazırladı ve tattırdı. Daha sonra Şef Yunus Emre Akkor gezdiği ve tattığı her şeye konferansında yer verdi.

Ünlü Şef, yöreye ait yemeklerin sunumunu yaptığı televizyon programında ve makaleler yazdığı uluslararası yemek dergilerinde yer vereceğini söyledi.