ILGIN’DA ŞEHİR VE KÜLTÜR AKADEMİSİ ETKİNLİKLERİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın GENÇDES projesi kapsamında çalışmalar yürüten Şehir ve Kültür Akademisi çeşitli etkinlikler için ilçemize geldi.

Ilgın Belediyesi’nin desteği ile Sahib Ata Termal Otel’de 2 hafta boyunca yapılan Şehir ve Kültür Akademisi etkinliklerinde çeşitli konularda konferanslar verildi. Erim SERTDEMİR ve Bekir ŞAHİN tarafından ‘Şehir, Kitap ve Kütüphane’ Yusuf BENLİ tarafından ‘Şehir, Tarih ve Müze’ Fahri TEMİZYÜREK ile Erol BARIN tarafından ‘Şehir Kültür ve İletişim’ ve Serhat AKCAN tarafından ‘Şehir, Yaşam ve Mimari’ sunumu gerçekleştirildi. Ünlü Şef Yunus Emre AKKOR Şehir ve Gastronomi sunumuyla yöremizin yemek kültürüne değindi. Programın ikinci haftasında Ender BAYKUŞ Şehir ve Fotoğraf, Mehmet BABALIOĞLU, Şule KÖKLÜ, Rahşan TEKŞEN, Hatice TEKİN, Sümeyra İKİZ ise Şehir ve Edebiyat sunumunu gerçekleştirdi.

Şehir ve Kütüphane sunumunda Bekir ŞAHİN ve Erim SERTDEMİR kütüphanelerde yaşayan şehirlerden örnek vererek dinleyenleri Ilgın’ın kültürel tarihine doğru yolculuğa çıkarırken, Yusuf BENLİ Tarih ve Müze kavramlarından yola çıkarak Ilgın’ın tarihi bir açık hava müzesi olduğundan bahsetti. Şehir yaşamı ve yaşanılan şehirle nasıl iletişim kurulur sorusunun cevabını arayan Fahri TEMİZYÜREK ve Erol BARIN ise edep, ahlak, üslup kısaca şehir yaşamında görgü kurallarına değindi. Etkinliğin en beğenileni ise Ünlü Şef Yunus Emre AKKOR’un sunumu oldu. Sunum öncesinde kısa bir şehir turu yaparak tarihi güzelliklerin yanı sıra yöresel lezzetleri de keşfeden AKKOR, gezerken tattığı lezzetleri sunumuna da taşıdı. Kitap okumayı çok sevdiğini söyleyen ünlü şef Osmanlı Mutfağına ait bütün eserleri okumuş ve okumaya da devam ediyor. Ilgın’da tekrar geleceğini söyleyen AKKOR, yaptığı televizyon programlarının bir bölümünü de Ilgın’da çekmek istediğini söyledi.

Etkinliğin ikinci haftası Şehir ve Fotoğraf sunumuyla başladı. Fotoğrafın doğuşunu, ilklerini, günümüze yolcuğunu ve bu yolculuk süresince geçirdiği evreleri anlatan Ender BAYKUŞ bir şehri fotoğraflamanın ne derece önemli olduğuna dikkat çekti. Şehir ve Edebiyat konusunda ise oldukça ilgi çekici paylaşımlarda bulunan yazarlarımız Mehmet BABALIOĞLU, Şule KÖKLÜ, Rahşan TEKŞEN, Sümeyra İKİZ ve Hatice TEKİN bütün katılımcıları yazmaya, yazarak dünyaya eserler bırakmaya davet etti.

Ilgın için oldukça anlamlı ve çok farklı bir program karşısında olduklarını belirten Başkan KARAHAN; “Şehir ve Kültür Akademisi programı kapsamında ilçemize yakışır şekilde ve belli alt başlıklar altında; şehir, kitap ve kütüphane, şehir tarih ve müze, şehir kültür ve iletişim, şehir yaşam ve mimari, şehir kültür ve gastronomi gibi konularda sunum yapacak olan katılımcılar bizlerle oldu. Türkiye’de Kütahya ve Konya, Konya’da ise Ilgın ve Akşehir pilot ilçe olarak seçilmiştir. Bu projeyle birlikte şehrimizi tanıma ve tanıtma konusunda çok güzel adımlar atmış olacağız. Şehir ve Kültür Akademisi projesinde emeği geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphaneler Genel Müdürü Hamdi TURŞUCU’ya, Uluslararası Piri Reis Kültür Ajansına ve böyle güzel bir etkinliği bu güzide şehirde, kaplıcalar diyarında, Ilgın’da yaptıkları için teşekkür ediyor ve çalışmalarında daha nice başarılar dileğimi ekleyerek bu gibi programlarımızın maksadına ulaşmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Etkinliğin sonunda, programa katılan konuşmacılara Belediye Başkanı Mehmet KARAHAN tarafından hediye takdim edildi.