18 MART ÇANAKKELE ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ

Çanakkale, 18 Mart 1915, dünya tarihinde ayrı bir özelliği olan, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen bir milletin, Türk milletinin kahramanlık destanıdır. 
18 Mart 1915, Türk Ulusu’nun Dünya tarihine kazınmış onur günüdür. 18 Mart, başka bir ulusun sömürgesi altında yaşamaktansa ölmeyi tercih eden, “kim bu çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım.” diyen, her karış toprağını canıyla, kanıyla koruyup bizlere emanet eden, Mehmetlere, Ayşelere ve isimsiz nice kahramana minnet günüdür.
Çanakkale’de kazanılan zafer, tüm dünyada “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” gerçeğini kabul ettirmiş ve kahraman Türk Milleti’nin varlığını yeniden ortaya koymuştur.
Üzerinde bağımsız olarak yaşadığımız bu vatanı, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün simgeleri olarak, gönlümüzde yaşayan aziz şehitlerimize borçluyuz. Onların, vatan ve millet için yaptığı fedakârlığın değeri, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar yüce ve büyüktür.
Bu mukaddes yurt topraklarının korunması ve şanlı bayrağımızın dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen mücadeleyi millet olarak idrak etmeli, gelecek nesillere bu bilinci aktarmayı, bu güzel vatanı bizlere emanet eden atalarımıza karşı bir borç bilmeliyiz. 
103 yıl sonra aynı duyguyla başta Çanakkale Şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve saygı ile anıyoruz. Allah onlardan razı olsun, şahadetlerini kabul eylesin.

Mehmet KARAHAN
Ilgın Belediye Başkanı