MUHTARLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Ilgın’da ilk kez Muhtarlar günü kutlandı.
Ilgın’da Muhtarlar Günü dolayısıyla Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni düzenlendi.

Fahrettin Altay Paşa Parkındaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Ilgın Kaymakamı Yücel Gemici, Belediye Başkanı Mehmet Karahan CHP İlçe Başkanı Tahir Dilek, Muhtarlar Dernek Başkanı Yusuf Bayram, Sivil toplum Temsilcileri, Oda Başkanları ve 56 mahalle muhtarı eksiksiz katıldı. Atatürk Anıtı’na muhtarlar adına, dernek Başkanı Yusuf Bayram tarafından çelenk konulmasının ardından saygı duruşu, İstiklal Marşı okundu.

Günün Anlam ve önemini belirten konuşmayı Muhtarlar Dernek başkanı Yusuf Bayram yaptı.  Yusuf Bayram konuşmasında “Muhtarlık sistemi 1829 yılında dönemin padişahı 2. Mahmut zamanında hayata geçirilmiş olup 187 yıllık bir geçmişe sahiptir. Ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini temsil etmektedir.
Yönetim anlayışımızda vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda, çalacakları ilk kapının muhtarlıklar olduğu bilinci, çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde kendini yenileyerek, kurumların başında gelen muhtarlık en ücra yerleşim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak; hem sevinçte hem de hüzünde halkımızın her zaman yanında ve hizmetindedir.
13 Ağustos 2015 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde muhtarlarla yapmış olduğu toplantıda gündeme getirilen, Muhtarlar Gününün Kutlanması talebi Cumhurbaşkanlığınca da kabul görmüş ve talimatı ile dönemin Başbakanı Ahmet DAVUTOĞLU ’nun yayınlamış olduğu genelge ile resmileşmiştir.
İlk Muhtarlar Günü kutlaması 19 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bundan böyle her yıl 19 Ekim Muhtarlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.
Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK bir vecizesinde “Demokrasinin temel taşı muhtarlardır” sözünü söyleyerek, muhtarlık müessesine verdiği önemi vurgulamıştır.
187 yıllık geçmişinde Muhtarlarımıza hak ettiği değeri vererek bizleri onurlandıran Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a şükranlarımızı arz etmeyi bir borç biliriz’’ dedi.
Muhtara Ilgın Belediyesi tarafından Sahib Ata Termal otelde öğle yemeği veren Belediye Başkanı Mehmet Karahan Muhtarlar gününü kutladı. Başkan Karahan “Yerel yönetimin ilk halkası olan muhtarlık kurumu olan toplum adına mahalle temsilcisi hakların savunucusu olarak oldukça önemli bir görev icra etmektesiniz, Ilgın ilçesinin 56 mahallesi var. 56 muhtarımızla birlikte biz hepimiz Ilgınız, Ilgınlıya hizmet etmek için varız hepiniz mahallenizin dışa yansıyan yüzüsünüz. Sizlere kapımızın her daim açık olduğunu bilmenizi isterim’’ dedi.
Belediye Başkanı Mehmet Karahan Muhtarlar Dernek Başkanına tüm muhtarlar adına plaket verdi.